1938 - Bloggen om Kulladals FF

Inlägg publicerade under kategorin Övrigt Div 3 Södra Götaland

Av 1938 - Söndag 26 mars 12:15

DagKlHemmaBortaSlutresultat Målskyttar
Onsdag19.30Torn (2)Hörby4-0 
 19.45OlympicLB 07 (4)0-2 
Torsdag19.30Högaborg (3)Eslöv4-2E: Ted Sandberg, Pontus Gressman
 19.30KulladalMalmö City (4)3-0K: Markus Swane 2, Sebastian Rask 
Fredag19.45LundÖnneköp (4)3-1L: Hussein Asultani 2, Servan Salamis 
Lördag12.00LöddeKvarnby (2)2-0 L: Axel Brogårdh, Jens Lynard 
 12.00Nike (4)Dösjöbro 0-0 
 13.00IFK TbgBjärred 4-0T: 
 13.00Sölvesborg (3)Nosaby1-0 
 13.30HyllieKosova (4)0-5 
 14.00Guldheden (4)Kulladal4-2K: Dennis Rickbo 2 
 14.00OlympicNjardvik (Island)3-2O: Aron Noucier, Johan Palmström, (självmål) 

ANNONS
Av 1938 - Söndag 19 mars 16:00

DagKlHemmaBortaSlutresultat Målskyttar
Tisdag19.00Rydsgård (4)Lunds SK3-1L: Ludwig Hedén
 19.45Kulladal (J)Lödde1-4K: Jack Berggrensson
Onsdag19.30Torn (2)Eslöv1-2Kim Jeppsson, Pontus Gressman 
Fredag19.00Lunds SK Nike (4)1-2L: Johan S
 19.00BarrikadenKulladal (U)0-1K: Mukremin Semovski 
Lördag12.00LB 07 (4)Bjärred1-1?
 12.00LöddeKlippan (4)4-0?
 12.00DösjöbroBillesholm0-1 
 13.00Glumslöv (4)Eslöv1-2E: Gabriel Fors, Linus Persson
 13.00IFK TbgLund U2-0T: Joan Hofvander, Haris Berisha
 14.00Flagg (4)Hyllie0-1H: Ibrahim Al-Sadi
 15.00NosabyHjärsås (4)8-0N: Andreas Dalhbom 2, Rasmus Larsson 2,  Karl Rydhög, Julian Grazdanovski, Hayder Layth, Hazim
Söndag12.00Åkarp (4)Lunds SK1-2?

ANNONS
Av 1938 - Fredag 17 mars 22:30

LagMotstånd, div-tillh, Datum/Resultat

Bjärred

     

B: Staffanstorp (4) 1-2

H: Olympic (3) 2-1

B: Lunds SK (3) 1-2

B: LB 07 (4) 1-1

B: IFK Trelleborg (3) 25mars kl 17

H: Malmö City (4) 1april kl 14

BW 90

 

B: Skånekurd (4) 3-2

Dösjöbro

 

B: Högaborg (3) 3-3

B: Hittarp (2) 1-6

B: Kågeröd (3) 2-3

B: Hörby (3) 2-2

H: Tågarp (4) 2-0

H: LB 07 (4) 0-3

H: Billesholm (4) 0-1

B: Nike (4) 25mars kl 12

 

Eslöv

           

H: Lödde (3) 2-2

H: Tågarp (4) 11-0

H: IFK Trelleborg (3) 1-1

B: Staffanstorp (4) 2-2

H: Veberöd (4) 1-1
B: Åkarp (4) 3-1

B: Balkan (4) 2-7

H: Torn (2) 2-1

B: Glumslöv (4) 2-1

B: Högaborg (3) 23mars kl 19.30

B: Kvarnby (2) 1april 

Hyllie

     

B: MM: Olympic (3) 2-2

H: MM: Kvarnby (2) 0-3

B: MM: Kulladal (3) 0-1

B: Åkarp (4) 0-3

B: ÖT Smygehuk (4) 1-1

B: Lunds BK U19 (U) 1-8

B: Flagg (4) 2-1

H: Kosova (4) 25mars kl 13.30

H: Klagshamn (5) 1april kl 13.30

H: FC Rosengård U21 (U) 8april kl 14

Hörby

 

B: Snogeröd (4) 1-1

H: Dösjöbro (3) 2-2

H: Nosaby (3) 4-2

H: Veberöd (4) 1-5

B: Torn (2) 22mars kl 19.30
H: Tomelilla (4) 25mars kl 12

H: Nike (4) 1april kl 14

H: Österlen (2) 8april kl 12

IFK Tbg

 

H: Höllviken (4) 5-0
H: Prespa Birlik (2) 0-4

B: Eslöv (3) 1-1

H: IFK Malmö (2) 1-1

B: FC Rosengård (1) 2-1

H: Kvarnby (2) 0-0

H: Lunds BK U (U) 2-0

H: Bjärred (3) 25mars kl 13

B: ÖT Smygehuk (4) 1april kl 12

B: Wormo (3) 5april

Kulladal

 

B: MM: Kvarnby (2) 2-2

H: MM: Olympic (3) 5-1
H: IFK Malmö (2) 4-3

H: MM: Hyllie (3) 1-0

B: LB07 (4) 3-2

H: Staffanstorp (4) 6-0

B: Flagg (4) 3-2

H: MM: Malmö City (4) 23mars kl 19.30

B: Guldheden (4) 25mars
H: Tomelilla (4) 1april kl 13
 

Lunds SK

 

B: Torn (2) 2-4

B: Veberöd (4) inställd

B: Bromölla (3) 1-2

H: Bjärred (3) 2-1

B: Rydsgård (4) 1-3

H: Nike (4) 1-2

B: Åkarp (4) 2-1

H: Önneköp (4) 24mars kl 19

H: LB 07 (4) 1april
B: Tomelilla (4) 8april

Lödde

     

B: Eslöv (3) 2-2

B: Landskrona (1) 0-3

B: IFK Hässleholm (2) 0-2

B: Höganäs (3) 2-2

H: FC Rosengård U21 (U) 8-2

H: Österlen (2) 0-3

H: Torn (2) 1-2

H: Klippan (4) 4-0

H: Kvarnby (2) 25mars

B: Snöstorp/Nyhem (3) 1april kl 14

H: Kågeröd (3) 8april

Nosaby

 

B: Älmhult (3) 1-1

B: Hanaskog (4) 3-3

B: Hörby (3) 2-4

H: Hjärsås/Värestorp (4) 8-0

B: Sölvesborg (3) 25mars kl 13

H: IFK Hässleholm (2) 1april

Olympic

     

H: MM: Hyllie (3) 2-2

H: Staffanstorp (4) 5-1

B: MM: Kulladal (3) 1-5

H: MM: Kvarnby (2) 1-1

B: Lunds BK (2) 1-0

B: Bjärred (3) 1-2

B: Malmö City (4) 3-6

H: LB07 (4) 22mars kl 19.45

B: Högaborg (3) 1april 

B: Snöstorp/Nyhem (3) 8april kl 14


Endast Malmölagens matcher innan nyår kommer vara utskrivna, övriga lags matcher är från och med februari. 

Av 1938 - Måndag 13 mars 10:15

DagKlHemmaBortaSlutresultat Målskyttar
Måndag19.00BjärredOlympic2-1?
Fredag19.00Lunds SKBjärred2-1L: Johan Nilsson, Ludwig Hedén
 19.00Balkan (4)Eslöv7-2?
Lördag 11.15Malmö City (4)Olympic6-3
 12.00DösjöbroLB07 (4)0-3 
 12.00LöddeTorn (2)1-2 
 14.00Kvarnby (2)IFK Tbg0-0 
 14.00Flagg (4)Kulladal2-3 K: Markus Swane 2, Sebastian Rask 
 14.00HörbyVeberöd (4)1-5
Söndag11.00WormoKulladal (J)1-4K: Semi Erden, Salm Mohammed, Primus Swenson, Johan Mellqvist
 12.30Lunds BK U19Hyllie8-1?
 14.00Nike (4)Eslöv3-1 



Av 1938 - Söndag 5 mars 17:00

DagKlHemmaBortaSlutresultat Målskyttar
Tisdag19.30DösjöbroTågarp (4)2-0D: Ted Saarnak, självmål
 20.00Staffanstorp (4)Eslöv2-2E: Arben Rraci 2
Onsdag19.00FC Rosengård (1)IFK Trelleborg2-1T: Joan Hofvander
 19.30Åkarp (4)Hyllie3-0
Lördag12.00ÖT Smygehuk (4)Hyllie1-1H: ?
 13.00KulladalStaffanstorp6-0K: Markus Swane 4, Sebastian Rask 2
 14.00Bromölla (3)Lunds SK2-1L: Martynas Poderis 
 14.00EslövVeberöd (4)1-1E: Kim Jeppsson  
 14.00HörbyNosaby4-2H: Fisnik Alaj 2, Florent Alaj, Simon Olsson
N: Robin Lindskog, Julian Grozdanovski 
 14.00Österlen (2)Lödde3-0 
Söndag12.00 Åkarp (4)Eslöv 1-3E: Euron Rezniqi, Jens Rasmusson, Pontus Gressmann
 13.00Skånekurd (4)BW902-3 
 14.00Kulladal (J)Staffanstorp (J)0-0 

Måndag

19.00BjärredOlympic  

Av 1938 - Söndag 26 feb 14:30

DagKlHemmaBortaSlutresultat Målskyttar
Torsdag20.00Veberöd (4)Lunds SKinställd pga vädret 
Fredag19.00KulladalLB07 (4)3-2K: Markus Swane 3 
Lördag11.00Nosaby Hanaskog (4)3-3N: Robin Lindskog 2, Julian Grozdanovski
 12.00Lödde FC Rosengård U218-2L: ? 
 14.00HörbyDösjöbro2-2H: ?
D: Vladimir Marica, Oskar Lundin
 14.00IFK TrelleborgIFK Malmö (2)1-1 T: Haris Berisha
 14.00Lunds BK (2)Olympic0-1O: Kevin Robert 
 14.00Malmö City (4)Eslövinställd av Malmö City 
Söndag13.00Lunds BK U19Kulladal U4-0 

Av 1938 - Lördag 18 feb 22:00

DagKlHemmaBortaSlutresultat Målskyttar
Måndag19.30KulladalIFK Malmö (2)4-3K: Sebastian Rask, Tobinho Sjöbäck, Filip Jönsson, självmål
Onsdag20.00EslövIFK Trelleborg1-1 E: Ted Sandberg
T: Johan Hellström
Torsdag19.30Torn (2)Lund4-2L: ?
Fredag19.00KulladalHyllie1-0K: Stefan Vagic 
Lördag11.00Kågeröd (3)Dösjöbro3-2D: Fredrik Lövgren 2
 11.15Höganäs (3)Lödde2-2L: ?
 13.00Staffanstorp (4)Bjärred2-1B: ? 
 14.00OlympicKvarnby (2)1-1 
 14.00Älmhult (3)Nosaby1-1N: Karl Rydhög

Av 1938 - Söndag 12 feb 13:30

DagKlHemmaBortaSlutresultat Målskyttar
Tisdag19.45Högaborg (3)Dösjöbro3-3D: Fredrik Lövgren 2, Oskar Lundin
Fredag19.00HyllieKvarnby (2)0-3H: -
Lördag11.00Hittarp (2)Dösjöbro6-1D: ?
 12.00EslövTågarp (4)11-0E: Ted Sandberg 4, Kim Jepsson 3, Pontus Gressman 2, Filip Olsson, Viktor Nilsson
 13.00IFK TrelleborgPrespa Birlik (2)0-4T: -
 13.00IFK Hässleholm (2)Lödde2-0L: -
 14.00KulladalOlympic5-1K: Tobinho Sjöbäck 4, Daniel Jansson
O: ?
Söndag13.00Kulladal (J)Nike (J)1-2

K: Oliver Wågreus

Ass: Salm Mohammed

KFF-tipset

Presentation


Välkommen till bloggen om Kulladals FF:s seniorer! (Åsikter som framförs här reflekterar inte nödvändigtvis föreningens)

Bloggen grundad 2009

Reklam



Ubilack AB är en modern lackeringsverkstad lokaliserad i Malmö med högsta kvalitet för reparation och lackering av alla fordon.

 

Vi reparerar och justerar alla plast- och plåtskador innan vi fullbordar verket med en lackering i högsta klass.

 

www.ubilack.se

Reklam


Mysig kvarterskrog beläget på Centrumtorget i Lomma. Kom in och prova något från vår pubmeny där vi erbjuder allt från ostgratinerade nachos till 'Hangover mackan' eller varför inte en öl och lite nötter, ett glas vin med en trevlig osttallrik eller en kaffe med något sött till....


www.gasolinlomma.se

Reklam



Blöt fest? Det får du ordna själv. Vi fixar tak över huvet! 
Hos oss kan du hyra tält, bord, stolar, discoljus m.m. till bra priser! Vi har även en webbshop med festtillbehör!


Besök oss på vår hemsida och se vad vi kan hjälpa dig med:

www.festocheventfixaren.se

Div 3 Södra Götaland

 

  Lag Ma V O F  Mål
1.  Bjärred            
  BW90            
  Dösjöbro            
  Eslöv            
  Hyllie            
  Hörby            
  IFK Tbg            
  Kulladal            
  Lund            
  Lödde            
  Nosaby            
  Olympic            


Lag 1 går direkt till div 2

Lag 2 kvalar till div 2
Lag 3-8 stannar kvar i div 3
Lag 9 kvalar för att hålla sig kvar
Lag 10-12 åker ner till div 4

Nästa match

 vs              
        
 

Träningsmatch

Lördagen den 25mars kl 14
Guldheden södra, Göteborg

Föregående match

 3-0         

 

1-0 Markus Swane (70)

2-0 Sebastian Rask (81)

3-0 Markus Swane (89)

Länkar

-

Är du intresserad av att annonsera på bloggen? Kontakta mig på blogg1938@gmail.com

Fotboll på tv

Väder

Kalender

Ti On To Fr
   
1
2 3
4
5
6
7
8 9
10
11
12
13
14
15 16 17
18
19
20
21 22 23 24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Mars 2017
>>>

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik

Katergorier


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se