1938 - Bloggen om Kulladals FF

Alla inlägg under juli 2020

Av 1938 - Torsdag 30 juli 22:30

Omg 1 - Div 3 SG

Balkan - Tomelilla 1-0 (0-0)
Högaborg - Lödde 4-1 (0-0)
Kulladal - Råå 1-0 (1-0)
Malmö City - Nike 2-1 (1-0)
IFK Trelleborg - Simrishamn 1aug kl 13
Veberöd - Vellinge 1aug kl 14


På lördag startar Div 3 SG upp igen efter en dryg månads uppehåll. Det är två svårtippade matcher som ligger framför oss där två av lagen inte ens spelat någon seriematch ännu. IFK-derbyt mellan Trelleborg och Simrishamn kan bli en jämn tillställning mellan två lag tippade på den övre halvan. Simrishamn är förvisso nykomlingar medan Trelleborg är så rutinerade som man kan bli i div 3-sammanhang med tiotalet raka säsonger i divisionen. Med det sagt har Simrishamn en trupp som innehåller hög kvalitet och jag tror att man utmanar om en topplats. Det lutar åt en målrik tillställning. Simrishamn snittade ifjol 3,5mål per match (även om snittet steg ordentligt med 17-0-vinsten i sista omgången) och Trelleborg vet vi av erfarenhet att dom brukar ligga högt i samma kategori. Omgångens sjätte och sista match är ett rent nykomlingsmöte mellan fjolårets överlägsna segrare i div 4 SV, Vellinge och kvalsegraren, Veberöd. Båda lagen har i mångt och mycket bibehållt truppen man gick upp med och utifrån det har Vellinge bättre förutsättningar att klara sig i trean. Det visade dom också när Högaborg slogs tillbaka innan sommaren. Fjolårets kval var det sjätte Veberöd gått igenom sedan 2010 (ett återkval till div 4). Det var fem år sedan Veberöd var uppe i trean senast och då var man bara uppe och vände. Jag tror att laget måste prestera något över sin förmåga för att klara sig kvar men efter att ha sett kvalmatchen mot Flagg i oktober vet jag vilken moral laget besitter. 


Tabell

Lag

Ma

V

O

F

Mål

P

Tips*

1. Malmö City 22005-165:a
2. Balkan22004-162:a
3. Vellinge1003-1 7:a
4.Högaborg  21015-439:a
5. IFK Tbg1001-0 6:a
6. Lödde21014-431:a
7. Kulladal21011-334:a
8. IFK Simris      3:a
Veberöd      10:a
10. Tomelilla20020-2011:a
11. Nike20022-512:a
12. Råå20020-408:a

*Placering i bloggens serietips


Skytteliga (Topp 3)
1. Bilal Fattah (Malmö City) 3mål

2. Ludvig Larsson (Lödde) 2mål

Mac Grossmann (Högaborg) 2mål

Sebastian Rask (Balkan) 2mål

... 5. Robin Svensson (Kulladal) 1mål


På lördag drar också serierna ovan och under oss igång. En riktig kalasmatch mellan Olympic och FC Rosengård i div 2 bland annat. Den tvåan tjuvstartade redan innan sommaren där LB07 exempelvis spelade två matcher (en vinst och en förlust). Jag kan för lite om övriga lag i serien men av Malmölagen känns det som FC Rosengård är laget att slå. Tror Olympic får svårt att upprepa fjolårets fina säsong. Däremot är det premiär-premiär för Malmöfyran. Ariana får gälla som favoriter med den truppen men där bakom känns det helt vidöppet. Åkarp har fått ihop något bra och är min förstautmanare. För våra vänner i Barrikaden startar serien som heter div 5 SV den 5aug mot Husie på bortaplan. Barrikaden har som vanligt svårt att få ihop samma lag som året före och strider väl i första hand om kontraktet. Ännu en division längre ner hittas lillebror Lindeborg, numera med Tonny Tindberg som färsk striker! Oklar truppstatus men ser som vanligt fram emot att se vad Richard Palhoto skakat fram. Under en intensiv höst där jag dessutom är osäker på om jag kan se några matcher då det råder publikförbud kan jag inte lova mer än spontana inblickar i nämnda serier. Men lycka till i höst önskar jag våra Malmökollegor runt om. 


Så hoppas vi också att våra seriekollegor blir bättre på att uppdatera sina hemsidor framöver! Viktigt att nå ut nu när publik inte får välkomnas på matcherna. Av lagen i vår serie är det bara Lödde, Tomelilla, Veberöd och IFK Trelleborg som överhuvudtaget uppdaterat efter sommaren. Vissa lag har senaste uppdateringen tillbaka i mars. Sen vet jag att Balkan och Simrishamn uppdaterar väl på sina instagramsidor men där nås inte ens hälften av alla potentiella läsare. Viss besvikelse och överraskad över att lag inte försöker nå ut mer till sina supportrar. Det är ingen som förväntar sig ett matchreferat på flera sidor men man vill åtminstone kunna läsa hur det gått. 

ANNONS
Av 1938 - Onsdag 29 juli 23:00

Rubriken talar egentligen för sig själv. Tänkte att det kunde vara kul att ta del av hur många matcher spelarna nedan har gjort för Kulladals A-lag innan dom fyllt 20år. Det vill säga dagen spelaren fyller 20år kan inte längre siffran i kolumnen matcher öka. Statistiken sträcker sig bara till bloggens begynnelse (2009). Minimumkravet för att komma med på listan är minst tio matcher för Kulladals A-lag. Namnen i fet stil är fortfarande aktuella på så sätt att dom ännu är 19år eller yngre. Tabellen kan komma att finputsas lite mer ålder och aktiva år men nu hann jag bara hit. Jag som älskar statistik behöver ingen anledning för att skrapa ihop nåt sånt här men tyckte det kunde vara relevant när vi nu har många unga i truppen. 

Trevlig läsning!


SpelareMatcherSerieDMMMTräningsmatcher
Johan Mellqvist15310372221
Felix Påhlsson804331618
Pierre Svensson57363

8

10
Hozan Faraidoon*54371106
Christoffer Bengtsson*5139228
Primus Swenson45281108
Robin Svensson**4343   
Filip Gavran4329266
Antonio Pavlovski39161913
Nikola Antic3616 713
Aslan Hamadi3216277
André Grahovac31131611
Alex Mårtensson2615128
Dennis Rickbo2513156
Morgan Nielsen2510474
Denniz Salih2210183
Dominic Cica145 45
Lukas Minter Wettergren134 45
Oliver Ohlsson13 157
Noah Christoffersson117213
Hampus Källström103 43
Isak Carlén101 45

*Enbart seriematcher från åren 2010-2011
**Enbart seriematcher

ANNONS
Av 1938 - Onsdag 29 juli 21:45

Träningsmatcher (sommar) med Div 3 SG-lag:

Janstorp - IFK Trelleborg 1-3
Vellinge - Rosengård FF 1-0
Veberöd - Dalby x-x
Lödde - Limhamn 5-3
Tomelilla - Janstorp 0-1
Klagshamn - Vellinge 4-3
Kulladal - Asarum 1-3

Höllviken - IFK Trelleborg 1-2
Kulladal - Limhamn 3-0

Lödde - Janstorp 2-0


Kommande:

Höganäs - Råå 1aug kl 13

Av 1938 - Onsdag 29 juli 08:49

Med tio dagar kvar till höstpremiären har antalet inlämnade KFF-tips rundat tjugotalet. Det är en stark siffra med tanke på att det just är mer än vecka kvar och de sista tipsen brukar trilla in dagarna innan. Prognosen säger det dubbla och det är kul!

Om ni missat det och ännu vill lämna in är tipset här igen.

Av 1938 - Tisdag 28 juli 00:15

Kulladals ungdomar visade återigen framfötterna när laget besegrade Limhamn med 3-0 i sommarens andra träningsmatch. Det var något av en favorit i repris då man för nätt och jämnt år sedan ordnade segern mot samma motstånd. Redan efter tre minuter låg bollen i nät sedan Felix Påhlsson elegant nickat in Lukas Minter Wettergrens inlägg. Felle därmed målskytt i två raka matcher då han även mot Asarum i lördags satte 1-0. Matchen som sådan var inte den mest underhållande med en del händelsefattiga perioder men ur Kulladalssynpunkt var det en stabil insats med tre snygga mål. Allra snyggast Antonio Pavlovskis 3-0-mål med kvarten kvar där han på pass av André Grahovac lobbplacerade in bollen i bortre. Innan dess hade 03:an Isak Carlén fått revansch för en straffmiss minuterna tidigare när han avslutade Antes förarbete tolv minuter in på andra. Samtliga tre mål och assist gjorde av spelare födda på 2000-talet vilket torde ge truppen en fin självförtroendeboost inför vad som komma skall. En i övrigt stabil insats där man inte släppte till mycket bakåt - Limhamns chanser kom under den andra halvleken men styrdes effektivt bort av Calle Nelin i mål. Målvakterna (Filip Hillgren i första) stod för övrigt varsin halvlek. Daniel Janssons comeback efter nio månader var en annan höjdpunkt värt att skriva hem om. Danne spelade nittio minuter som högerback och såg pigg ut där han ofta följde med upp i offensiven även om han efteråt erkände viss tröghet i sidled. Skön seger för Kulladal och känslan är att vi är där vi ska vara med tolv dagar till höstpremiär. 

  

Matchfakta

Kulladal - Limhamn 3-0 (1-0)

1-0 Felix Påhlsson (3) 2-0 Isak Carlén (57) 3-0 Antonio Pavlovski (76)

Assist K: 1-0 Lukas Minter Wettergren, 2-0 Antonio Pavlovski, 3-0 André Grahovac

Varningar K: -


Laget


Filip Hillgren (45)

--------------------------------

Eddie Ekblad (c) 

Johan Mellqvist 

Linus Nilsson (45)

Daniel Jansson

--------------------------------

Lukas Minter Wettergren 

Jesper Lantz (45)

Mario Gloger (63)

Felix Påhlsson

--------------------------------

Tobias Olsson (64)

--------------------------------

Aleksander Jovanovic (45)


Avbytare:

Calle Nelin (mv) (45)

Antonio Pavlovski (45)

Isak Carlén (45)

Oliver Ohlsson (45)

Nikola Antic (63)

André Grahovac (64)


Så var matchen

Ni som följde med minuterna innan match lade nog märke till att Linus Nilsson (mittback) felaktigt hamnade på högerbacken i den elva bloggen släppte i sociala medier, men sedan hann ändra i Forza åtminstone. Det var istället comebackande Daniel Jansson som tog plats på högerbacken - ett tag sedan han spelade på positionen men ett utmärkt sätt att få igång honom. Halva elvan var utbytt jämfört med Asarummatchen i lördags där även Filip Hillgren, Mario Gloger, Tobias Olsson och Aleksander Jovanovic var nya. Det tog inte många minuter innan Felix Påhlsson satt 1-0 på talvan när han kom högst på och nickade in Lukas Minter Wettergrens precisa inlägg från vänster. Det var en rivstart på en annars halvtråkig första halvlek där klara chanser lyste med sin frånvaro. Limhamns första avslut mot mål dröjde exempelvis till tjugofjärde minuten medan hemmalagets anfall ofta stannade vid bra inspel och uteblivna avslut. Bästa anfallet under den första halvlan av första, förutom målet givetvis, var Linus boll upp mot kanten där Danne sprang sig loss och spelade in. Mario och Aleks väggade sig effektivt fram till ett liknande läge men en bra block satte stopp. Limhamn hade ett frisparksinlägg som blev halvfarligt innan Kulladals försvar lyckades rensa. Hilles påpassliga långa efter en tillbakapass som resulterade i offensiv hörna var en höjdpunkt som vid en mer chansrik halvlek inte fått plats vilket kanske allra bäst skvallrar om en händelsfattig första halva av matchen. Mario har ett volleyförsök metern över som en av få chanser in mot halvtidsvilan. 1-0 i paus. 


Kulladal gör fyra byten i paus av vilka ni ser ovan. Calle Nelin fick därmed en ny match mellan stolparna och också i övrigt tre inhoppare som fick speltid i lördags. Även andra halvlek rivstartade när Kulladal tidigt tilldöms en straff efter att Mario blivit omkullputtad/omkullsprungen? Jag såg faktiskt inte situationen utan såg när Mario tog sig för huvudet och att Limhamnsspelarna tyckte domslutet var direkt felaktigt. Isak kliver hursomhelst fram och målvakten står för en fin parad nere i hörnet. Men 03:an skulle få chans till revansch per omgående och nästa gång han stod en mot en med keepern gjorde han inga misstag - 2-0. Fint förarbete av inhoppande Antonio Pavlovski som rundade vänsterkanten innan han hittade Isak framför mål. Tjugo minuter in två nya byten där innermittfältet som startade matchen nu helt bytts ut. André Grahovac och Nikola Antic in. Nu klev gästerna in i sin bästa period i matchen. Calle hamnar i fokus när han först räddar en boll till hörna, sen får vissa problem med hörnan i fråga när han precis lyckas hålla bollen ute och sen säkert plockar ner nästa hörna. Med kvarten kvar får Ante en boll av André en bit in på offensiv planhalva och ser då att Limhamns målvakt står långt ut varpå han lobbar in den i bortre till 3-0. Ett klassmål! Säkerligen ett skönt mål för yttern som ju inte gjort mål sedan försäsongen 2019 och som nu svarade för ett av denna kalibern. Lite i skymundan noteras André för sin imponerande femte assist under året. Limhamn har ett skott på mål som Calle säkert parerar till hörna och sen händer inte mycket mer av värde i matchen. En typisk måndagsmatch skulle man väl kunna säga och det med två lag som nyligen lirat nittio (lördag respektive fredag). Något upprepande kanske men nöjd med den stabila insatsen både defensivt och offensivt samt att det är våra unga som noteras i protokollet.  


Och det var mitt första referat med min nyinförskaffade dator! Det känns fantastiskt skönt att vara tillbaka vid tangenterna och jag vill återigen tacka personen som ligger bakom. Kulladalarnas Kulladalare.


Matchens spelare

Antonio Pavlovski. En starkt inhopp av den vindsnabbe yttern som presenterade sig direkt med en soloraid längs vänsterkanten och inspel till Isak. 3-0-målet var det snyggaste vi sett på Kulladal den här säsongen och visst det låter kanske lite futtigt med relativt få matcher spelade det här året, men ni som såg det njöt säkerligen till fullo. Det måste vara en tränares dröm att få en spelare från bänken till att göra en så stark insats. Vi märkte redan ifjol vad Ante kunde göra mot tröttkörda försvar men att det saknades det sista, med dagens mål kan vi stryka saknaden av just det där sista. Utmanas idag främst av Felix Påhlsson som ånyo blev spelaren som fyllde på offensivt bakom en ensam forward. Han och Johan Mellqvist noteras för 180 minuters fotboll på tre dagar och ser knappt slitna ut - bra sommarträning på dom två. 

Av 1938 - Måndag 27 juli 23:15

(A)

TMMM
SpelareMaMinMålAssGulaRödaMvp MaMålAssGulaRödaMvp
Aleksander Jovanovic2 (1)120      1     
Amin Mohammed(1)21            
André Grahovac5 (1)352 4    411   
Antonio Pavlovski2 (3)281112 1 3 (1)1*     
Daniel Jansson190            
Eddie Ekblad425  1    4 (1)  1   
Felix Påhlsson509 3    51*     
Filip Jönsson(1) 23       (1)      
Hampus Källström(3) 106  1    1 (3)  1   
Isak Carlén(5) 178 2     1 (3) 1   
Jesper Lantz5 349      2    1
Joakim Söderlund2 109       2    1
Johan Mellqvist5 450       4     
Linus Nilsson3 (1) 249     1 4 2   
Lukas Minter Wettergren3 (2) 239  1    3 (1) 1 1  
Marcus Sandén        (1)     
Mario Gloger223 1 2  34 2 2
Markus Swane 180     22*     
Martin Persson30       (1)     
Melih Öcal(1)10            
Mubarik Hassan Ahmed(1)271           
Nikola Antic2 (4) 265       (3)     
Oliver Ohlsson3 (3) 376     2 2 (2)  1  
Robin Svensson353 52  1 52*2  
Sebastian Hillgren69       (3)     
Simon Henriksson(1)15            
Tobias Olsson5346  1    5   

MålvaktMaHNStrAssGulaRödaMvp MaHNStrAssGulaRödaMvp
Calle Nelin1 (1)             
Filip Hillgren32              
Rafael Korowajczyk(2)      32**     
Rasmus Hansson2 (1)       3     


*Varav ett mål i straffsparksläggning
**Varav två räddningar i straffsparksläggning

Statistikgrundade matcher:

Ariana (H) MM 3-2
Lilla Torg (B) MM 3-1
Flagg (H) MM 1-0
Prespa (H) TM 1-1

Olympic (B) TM 0-2
Croatia (H) MM 1-0
Limhamn (B) TM 7-3
Olympic (H) TM 3-1
Ariana (B) MM 1-1, 4-3 efter straffar

Asarum (H) TM 1-3

Limhamn (H) TM 3-0

Av 1938 - Söndag 26 juli 16:45

Ingen rast, ingen ro. Kulladal spelar redan på måndagskvällen en ny träningsmatch där div 4-laget Limhamn står för motståndet. Lagen möttes tillbaka i mars i en målrik tillställning som Kulladal gick segrande ur. Limhamn har annars varit Kulladals bogey team nummer ett under ett antal säsonger under början av 2010-talet där man bland annat förlorade sex raka seriematcher åren 2013-2015. Efter nån säsong i femman är Limhamn åter etablerade i fyran och känns spontant som ett lag för övre halvan med alla spelare friska. I fredags mötte man våra övermän i Lödde i en match som slutade 5-3 till Kim Johanssons mannar. Kulladal kommer alltså direkt från en match mot Asarum och även om en del spelare tillkommer den truppen så blir det dubblering för majoriteten av spelarna. Det blir nog en annorlunda matchbild mot Limhamn gentemot Asarum och man hoppas få se Kulladal etablera mer anfallsspel. Daniel Jansson gör efterlängtad comeback i backlinjen efter en del månader vid sidan av plan. Filip Hillgren, Mario Gloger, Linus Nilsson och Tobias Olsson är de andra nya jämfört med senast. Robin Svensson och Filip Jönsson testas sent efter sjukdom respektive ryggproblem. 


KULLADAL - LIMHAMN

TRÄNINGSMATCH

MÅNDAGEN DEN 27JULI KL 19

KULLADALS IP, KULLADAL


Truppen


1. Filip Hillgren

21. Calle Nelin

2. Oliver Ohlsson

3. Nikola Antic

4. Daniel Jansson

5. Tobias Olsson

7. Jesper Lantz

8. Johan Mellqvist

9. Isak Carlén 

11. Eddie Ekblad

12. Lukas Minter Wettergren

17. Antonio Pavlovski

18. Mario Gloger

19. Felix Påhlsson

20. Linus Nilsson

29. Aleksander Jovanovic 


Sedvanlig match-up är tillbaka inom kort!


Matchen går som vanligt att följa på Forza (ladda ner appen via play eller gå in på Forza via google)



Matchen i mars slutade i en klar Kulladalsseger där Robin Svensson blev fyramålsskytt

Av 1938 - Lördag 25 juli 19:00

 

Efter en träningsvecka med mycket löpning ställdes Kulladal på lördagen mot div 2-laget Asarum. Gästerna från Blekinge var Kulladals första utomskånska möte sedan matchen mot Guldheden i Göteborg 2017. Då som nu slutade matchen i förlust när Asarum plockade hem segern med 3-1. Trots ett klart större bollinnehav för gästerna stod man emot bra, så pass att Felix Påhlsson kunde sätta 1-0 åtta minuter före paus. Men Asarum kvitterade bara några minuter senare efter för mycket bolltittande kring eget straffområde. Matchbilden var sig lik i andra halvlek och det var inte orättvist att Asarum både tog ledningen och utökade strax innan full tid. Man mötte ett lag med skickliga lirare och fina passningsfötter överlag. Kulladal lyckades stå emot bra så länge man orkade springa och hålla positionerna. Baklängesmålen som tillkom kunde och borde ha undvikits vilket är den största lärdomen att ta med sig, Det mest positiva var tålamodet som tvingades fram när laget inte fick äga boll och de många omställningslägena som kom till tack vare det. Däremot alldeles för svagt framför mål där det måste bli mer kliniskt. Calle Nelin höll bra i sin comeback vilket glädjer oerhört. Jesper Lantz var tillbaka på mitten och underströk sin betydelse för laget. Ingen spelare som stack ut på fel håll så att säga, samtidigt som vi som lag kan mer. Tyckte som helhet om 4-5-1-uppställningen med Felix Påhlsson i en fri roll men att Markus Swane blev för ensam på topp, men den kan definitivt jobbas vidare på. 


Matchfakta

Kulladal - Asarum 1-3 (1-1)

1-0 Felix Påhlsson (37) 1-1 (41) 1-2 (54) 1-3 (89)

Assist K: 1-0 André Grahovac

Varningar K: -


Laget


Calle Nelin

-----------------------------------

Eddie Ekblad (c) (45)

Oliver Ohlsson

Johan Mellqvist

André Grahovac (67)

-----------------------------------

Antonio Pavlovski (84)

Jesper Lantz

Lukas Minter Wettergren (UT 78, IN 84)

Nikola Antic (60)

-----------------------------------

Felix Påhlsson

-----------------------------------

Markus Swane


Avbytare:

Hampus Källström (45)

Aleksander Jovanovic (60)

Filip Jönsson (67)

Isak Carlén (78)


Så var matchen

Kulladal ställde upp i en 4-5-1-uppställning likt den tränarduon testade mot Ariana innan sommaren. Tanken då var att få ner Robin Svensson och på så sätt få honom mer delaktig i spelet och nu i hans frånvaro tillföll uppgiften Felix Påhlsson. Försvarslinjen var precis samma och det känns skönt att konstatera då det inte händer så ofta nuförtiden. Jesper Lantz var tillbaka på mittfältet efter att han missade vårens tre senaste matcher på grund av sjukdom. Motståndarna från Asarum började matchen bäst och visade tidigt vart hän matchbilden barkade. Ett skott över efter ett par minuter var matchens första farlighet. Tidigt skapade Blekingelaget en hel del hörnor och även om dom var bra slagna försvarade sig Kulladal bra där bland annat Calle Nelin agerade säkert i luften. En läcker vändning av Nikola Antic, för dagen ytter, resulterar i matchens enda (!) gula kort och det på Asarums vänsterback. Eddie Ekblad fäller in snyggt och täcker upp när lillebror Oliver Ohlsson hamnat något efter i en löpduell mot eget mål. Återigen en fin insats av kaptenen som bara hann med fyrtiofem minuter idag men som gjorde dessa bra både i fråga om uppspel och rent försvarsspel. Det mest uppseendeväckande första halvtimmen var Asarums rop på straff sedan Lukas Minuter Wettergren enligt ropen skulle ha fått bollen på armen. I Lödde hade det nog varit straff och dusch för Lukas... Skämt åsido! Domaren tyckte iallafall inte det var något att blåsa för. Ett stundtals bollfattigt Kulladal har svårt att få till några som helst uppspel och ofta stannar Calles boll vid ett utspel till Johan eller Zambrotta som skickar upp den och så börjar Asarum om. För i stort sett hela mittfältet och Swane blev det mycket löp utan boll. Men under hela matchen uppstod situationer där Kulladal faktiskt kom till chanser ändå, det var vad jag menade med tålamodet i texten ovan. Som till exempel när Johan inleder ett anfall med en bra boll mot Swane varpå det blir till en andravåg där Felle passar Jesper som skickar ut till Ante som kommer till avslut, och målvakten räddar precis framför fötterna på Niko. Tror det är på den hörnan som följer som Jesper står för ett fantastiskt hemlöp som annars hade resulterat i två mot två och där såg vi tidigt hur skickliga Asarum var. Asarum hade perioder av första där dom var dominerande och den andra tydliga kom vid halvtimmen. Här har man bland annat ett avslut i ribban. Men mitt i allt kommer Kulladals 1-0. Swane jobbar starkt tillbaka en boll som André skickar i djupet till Felle som avslutar i bortre stolpen in. Snyggt anfall efter förnämlig gegen pressung. Glädjen blev dock kortvarig. Asarum småpassar sig fram från högerkanten och när försvaret står och halvsover passar deras mittfältare på att rulla in 1-1. Innan paus har Swane ett avslut över som Ante gärna ville ha haft åter. 1-1 i paus. 


Hampus Källström ersätter Zambrotta vilket sätter ner Ante på vänsterbacken. Påpassligt försöker Swane näta direkt på avspark med en patenterad lobb och målvakten tvingas verkligen sträcka ut för att rädda till hörna. Det kunde blivit ett mål för historieböckerna! Lika påpasslig är Calles fina utspark mot just Swane upp på offensiv planhalva ett par minuter senare. Swane håller emot tre försvarare innan Felle kommer till undsättning, dessvärre lyckas mittfältarens pass inte nå Lukas som löpt mot mål. Istället är det Asarum som tar ledningen. En lång boll blottlägger Kulladals backlinje och Calle hinner inte ut innan deras anfallare tagit emot och bollen lobbas över honom i nät - 1-2. Kulladal är inledningsvis (inte så mycket sen) nära en kvittering där Swane ånyo står för ett hästjobb och snart får hjälp av både Hampe och Felle, de båda får varsitt läge som räddas på mållinjen respektive skjuts utanför. En timme in kommer Aleksander Jovanovic in mot Niko. Filip Jönsson ersätter snart André vars ljumskar krånglar. En efterlängtad comeback för den rutinerade mittbacken som varit skadad under våren och inte spelat sedan i vintras. Kulladal tycktes allt tröttare och Asarum tilläts hålla bra koll på sin ledning. Runt tjugofem till tio kvar händer inte mycket. Gästerna ärvisserligen nära en utökning kring kvarten kvar men avslutet går en bit utanför. Annars är det mest kontrollerande av ledningen medan Kulladals tank börjar gå över mot sparlågor. Isak Carlén ersätter Lukas med tio kvar, sen kom Lukas in i igen sedan Ante fått kramp. I ett försök att få till något offensivt ändrades det till 4-4-2 men det var för få spelare som faktiskt hade ork kvar att kämpa där Jespers var tydligast. Minuten före full tid ordnar Asarum fram en hörna som slås kort till en helt omarkerad spelare som mer eller mindre fixar 1-3. Där fallerade disciplinen helt till skillnad från tidigare fasta som Kulladal försvarat väl. Matchen slutar 1-3.


Matchens spelare

Oliver Ohlsson. Mittlåset med Oliver Ohlsson och Johan Mellqvist tog vid där dom slutade mot Ariana innan sommaren. En ny stabil insats från de båda. Vi är vana vid Johans höga nivå ända sedan i vintras men Oliver känns som han landat på en ny platå med flera starka insatser i rad med start mot Olympic i juni. Oliver spelar en enkel fotboll och det tror jag är vad som bär honom längre. 1-2-målet kan till viss del skyllas på försvaret som samtidigt fått instruktioner på att våga stå högt.   

 

Reklam

KFF-tipset

Poängställning omg 1 av 9
1. Hans Zielinsky, 2p

    Mats Olsson, 2p
    Mikael Larsson, 2p
    Patrik Swenson, 2p
    Perry Åsbrink, 2p
    Primus Swenson, 2p

 

Inlämnade tips: 53

Prisutdelning:
1. 2 385kr
2. 1 192kr
3. 398kr

 

Alla tips

-

Är du intresserad av att annonsera på bloggen? Kontakta mig på blogg1938@gmail.com

Reklam

  

www.sodertorpsbilservice.se

 

Vi är en allbilverkstad som utför service och reparation på alla bilmärken.


Vi är anslutna till Kontrollerad Bilverkstad (KBV) som är bilbranschens ursprungliga kontrollföretag med fokus på verkstadskvalitet och kundnöjdhet! Hög service och väl utförda arbeten är kännetecknande för Södertorps Bilservice.

Kontakta oss redan idag för att boka tid.

Nästa match

  vs   

 

Omg 4, Div 3 SG

Lördagen 15aug kl 14

Kulladals IP  

Föregående match

2-1    


K: Markus Swane
Ass: Eddie Ekblad

Matchreferat

Tabell

Malmömästerskapen, Grupp B

Plac Lag Ma V O F Mål P
1. Kulladal 3 3 0 0 7-3 9
2. Ariana 3 2 0 1 8-7 6
3. Lilla Torg 3 1 0 2 7-7 3
4. Flagg 3 0 0 3 1-6 0

Kulladal och Ariana vidare till kvartsfinal

 

Div 3 SG 

Tabell

Lag

Ma

V

O

F

Mål

P

Tips*

1. IFK Tbg 3 0 0 8-2  6:a
2. Malmö City  3 2 1 0 5-1 7 5:a
3. Balkan 3 2 1 0 4-1 7 2:a
4.Högaborg   3 2 0 1 7-5 6 9:a
5. Vellinge 3 1 2 0 7-5  7:a
6. Lödde 3 1 1 1 4-4 4 1:a
7. Kulladal 3 1 0 2 2-5 3 4:a
8. Veberöd 4-4  10:a
9. IFK Simris 2 5-6  3:a
10. Tomelilla 3 0 1 2 3-5 1 11:a
11. Råå 3 0 1 2 0-4 1 8:a
12. Nike 3 0 0 3 2-9 12:a

 

1:an till div 2
2:an kvalar till div 2
9:an kvalar till div 3
10:an-12:an åker ut div 3

Presentation


Välkommen till min blogg om Kulladals FF:s seniorer! (Åsikter som framförs här reflekterar inte nödvändigtvis föreningens)

Bloggen grundad 2009

Länkar

Fotboll på tv

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20 21
22
23 24 25 26
27 28 29 30
31
<<< Juli 2020 >>>

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik

Katergorier


Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se